Špatná a správná strava: jak hubnutí skončí?

V zimě mnozí přibírají na váze, což není vůbec překvapivé: sedíme déle, jíme více a “naedená” kila se snadno skrývají pod objemným tlustým oblečením. Existuje také biologický faktor, který tuto skutečnost snadno vysvětluje: v chladném období člověk potřebuje více potravy, která se přeměňuje na energii a teplo.

Ale během přípravy na nějaký svátek nebo jaro se téměř každá žena začne vybíravě rozhlížet v zrcadle a poznamenává, že by jí neuškodilo zhubnout. Termíny jsou přitom obvykle nereálné-měsíc, pár týdnů a vůbec několik dní! Pak začíná hledání zázračných diet, které umožňují realizovat to, co bylo zamýšleno, a následně i experimenty na těle.

Proč raději HUBNEME pomocí diet, a to nesprávných

Člověk je od přírody líný. Nutit se dodržovat režim, běhat ráno a chodit do posilovny není možné zdaleka každému. A nejviditelnějším a nejjednodušším řešením se jim zdá dieta.

Když se podíváme na internet, najdeme mnoho diet: ovocné, proteinové, bezuhlíkové atd. a každá slibuje úbytek hmotnosti až 5, nebo dokonce všech 10 kg za dva až tři týdny. A jak nevěřit tomuto zázraku, když ilustrací ke každé stránce s dietním receptem je fotka štíhlé krásky!

Nezbývá než se rozhodnout a začít urychleně hubnout. Strava se volí zpravidla podle principu: “nejdostupnější + nejchutnější”. A to je obvykle ta nejnebezpečnější možnost!

Co hrozí špatnou stravou

Každá dieta znamená změnu stravovacího režimu a omezení v některých potravinách. Například pomerančová dieta doporučuje sedět na pomerančích a vodě, zatímco pohanka je “namočená”, ale syrová obilovina, rýžová dieta v šetrné variantě zahrnuje vařenou rýži bez soli a oleje a tuhá je absolutně suchá rýže. Čokoládová dieta doporučuje jíst jednu čokoládu, vegetariánskou-podle typu syrové stravy (jíst výhradně syrové ovoce a zeleninu).

Kterákoli z uvedených možností skutečně přinese požadovaný výsledek: jedením některých pomerančů a pitím jednoduchého oběda s jablečným octem můžete za pár týdnů skutečně shodit 5 kg nebo dokonce více. Teprve po takovém stravovacím režimu můžete jít ne pro nové šaty o pár velikostí menší, ale do nemocnice s záchvatem gastritidy.

Jaké další důsledky mohou mít? Suchá rýže je schopna způsobit střevní obstrukci, zastánci čokoládové stravy riskují, že skončí v ordinaci endokrinologa. Syrová strava je velmi kontroverzní varianta stravy. Málokdo je schopen jíst ovoce a syrovou zeleninu dostatečně dlouho — většina hubnoucích se poměrně rychle “zhroutí” a začne absorbovat zakázané dobroty se zvýšeným nadšením. A váha se vrátí, jen už ve dvojnásobné velikosti a rychle ji shodit už nejde.

Všechny diety “z internetu” nejsou nic jiného než výmysl majitelů stránek, kteří chtějí shromáždit co nejvíce čtenářů!

Odkud se berou kila navíc a proč nepomáhají diety z internetu

Podle statistik se přejídání řadí v žebříčku příčin obezity daleko na první místo. Ve většině případů jsou hlavními provokačními faktory velmi běžná onemocnění. Jmenovitě:

Poruchy metabolismu. Problém může být způsoben nesprávným životním stylem, chronickými nemocemi, patologiemi orgánů a systémů, stejně jako špatnými návyky atd. Když je metabolismus narušen, štěpení a vylučování tuků se zpomalí a ukládají se tam, kde je potřeba.
Hormonální nerovnováha. Hormonální pozadí je závislé na věku a zdravotním stavu člověka. U žen jsou poruchy zaznamenány v přechodném věku, během těhotenství a po porodu, v předklimaxovém období a během menopauzy. Hormonální selhání může způsobit patologie hormonálních orgánů-štítné žlázy, vaječníků, hypofýzy, stresu, špatných návyků, užívání léků atd. důsledkem hormonální nerovnováhy u mužů je restrukturalizace těla na "ženský typ" a u žen — váhové skoky.
Onemocnění trávicího traktu. Důležitou podmínkou pro udržení normální tělesné hmotnosti je správné fungování žaludku, jater, žlučníku, střev. A poměrně běžné dysbakteriózy a paraziti ve střevě jsou již důvodem pro nesprávné vstřebávání živin, snížení imunity a metabolické poruchy.
Těžké nemoci. U lidí s diabetem, astmatem a dalšími nemocemi, které omezují normální život a ovlivňují metabolismus, je zvýšená hmotnost zaznamenána velmi často.
Psychologický faktor. Často člověk nejí hodně proto, že má rád jídlo, ale snaží se tímto způsobem "nakrmit" problémy, pobavit se a nivelizovat tak bolest z křivdy, frustrace atd.
Dědičnost. S geny se přenáší tendence k přibírání na váze, parametry postavy atd.

Jak vidíte, všechny tyto příčiny jsou lékařské povahy, a ať už držíte dietu, nemůžete vyléčit metabolickou poruchu nebo hormonální selhání bez pomoci lékaře. Přejídání je spíše důsledkem těchto patologií než samostatným problémem.

Jaká strava je správná?

Před dietou musíte navštívit lékaře (nejlépe endokrinologa), který vám pošle testy na hormony, stopové prvky, cukr a cholesterol. Podle jejich výsledků lze problém vypočítat poměrně rychle a na závěrech se bude stavět opravdu účinná strava.

Stává se také, že dieta na hubnutí není vůbec potřeba. Stačí obnovit hormonální rovnováhu, přejít na správnou výživu a váha zmizí. Správná výživa je stravovací režim, ve kterém můžete jíst vše, ale v rozumném množství, s mírným množstvím soli a koření a dostatečným množstvím tekutiny. Pokud lékař zjistí zvýšenou hladinu cukru v krvi pacienta, dieta bude zahrnovat přísnější omezení, ale v tomto případě nebude redukovat na pomeranče nebo obiloviny.

Další častou příčinou přibírání na váze je tzv. “obvyklé přejídání”. V tomto případě se tento faktor stává “spouštěčem” pro narušení metabolismu tuků a sacharidů. Vzhledem k velkému množství potravy se zvyšuje zatížení vnitřních orgánů, což s sebou nese zdravotní problémy. Při silné obezitě endokrinolog předepíše léky, které kontrolují chuť k jídlu. Ale je to jen doplněk léčby, ne samostatný kurz. Existují další techniky, které ovlivňují stravovací návyky, ale všechny se používají pouze podle pokynů lékaře.

Je nutné vůbec zhubnout? V čem je obezita nebezpečná?

Pro člověka je nebezpečné jak drastické hubnutí, tak obezita, takže fráze “proč hubnout” není relevantní pro každého.

První s nadváhou trpí srdce: při zvýšení tělesné hmotnosti by mělo obohatit krev mnohem více prostoru, což způsobuje, že stěny orgánu jsou nafouklé a deformované a tlak stoupá.
Dalším orgánem, který je zatížen velkou zátěží, jsou játra, která jednoduše přestanou zvládat tuk.
V nouzovém režimu funguje celý trávicí systém. Pokud člověk zneužívá jídlo, hrozí mu vážné nebezpečí onemocnění, jako je: kolitida, pankreatitida, gastritida se sníženou kyselostí.
Zvýšené zatížení kloubů a páteře způsobuje bolest. Častým společníkem obezity jsou křečové žíly na nohou.
Při obezitě je narušena produkce hormonu tyroxinu. To vede k narušení menstruačního cyklu u žen a problémům, jako je zvýšená mastnost vlasů a pokožky, akné.

Abyste těmto problémům zabránili, musíte navštívit lékaře a zhubnout s ohledem na vlastnosti vlastního těla, než abyste si vytvořili nové problémy. Možná nebude průběh léčby tak rychlý a příjemný jako čokoládová dieta, ale zaručuje vynikající výsledek bez rizika, že se dostanete na nemocniční lůžko a operační stůl.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *